Skąd się wzięły obchody Chińskiego Nowego Roku?

Skąd się wzięły obchody Chińskiego Nowego Roku?

Skąd się wzięły obchody Chińskiego Nowego Roku?

Chińskie obchody rozpoczynające Księżycowy Nowy Rok trwają dwa tygodnie, podczas których biesiadnicy malują miasto na czerwono - dosłownie - przez 15 dni świąt, petard i festiwali. Dlaczego? Wycieczka kulturalna odkrywa początki tej tradycji, gdy obchodzimy Rok Świni.

W przeciwieństwie do ustalonego nowego roku w kalendarzu gregoriańskim z 1 stycznia, nowy księżycowy Nowy Rok obchodzony jest w zmiennej dacie, gdzieś pomiędzy końcem stycznia a początkiem lutego, określonej przez pojawienie się nówówów. W Chinach, gdzie święto nazywane jest również Świętem Wiosny, święto to można prześledzić już od czasów dynastii Shang (1600-1046 p.n.e.).

Piękna chińska tradycja lampionów…

Jakie są początki Księżycowego Nowego Roku?

Trudno jest wiedzieć, jak ludzie świętowali w czasach dynastii Shang, ale powszechnie przyjmuje się, że chodziło o dary ofiarne dla bogów i przodków. Podobne praktyki były kontynuowane przez dynastię Zhou (1046-256 p.n.e.), kiedy określenie „Nian” po raz pierwszy pojawiło się w historycznych zapisach. Nian (年獸) być lew-podobne bestia, ale the imię także znaczyć „nowy rok”, i wiele the sposób w che the nowy rok teraz świętować móc z powrotem opowieść o ono.

Według folkloru, Nian co roku wynurzał się z morza, aby pożreć ludzi i zwierzęta gospodarskie. Obawiając się, że stanie się smaczną przekąską, ludzie ukrywali się do czasu, aż jeden człowiek dokonał życiowej obserwacji, która zmieniła życie: Nian, pomimo swoich ostrych zębów i obfitego apetytu, była przerażona głośnymi dźwiękami i kolorem czerwonym. To właśnie z tego powodu fajerwerki i kolor czerwony tak mocno zaznaczają się w obchodach chińskiego Nowego Roku. Tańce lwów, często z głośnymi dźwiękami, naśladują również to, jak Nian został wepchnięty z powrotem do morza.

W dynastii Han (202 BC-AD 220) coroczne obchody stały się stałym elementem początku nowego cyklu księżycowego. Od tego czasu święto jest obchodzone zgodnie z cyklem 12-księżycowym.

Jak obchodzony jest Księżycowy Nowy Rok?

Wczesne uroczystości podkreślały znaczenie rodziny, a tradycja ta trwa do dziś. Ludzie składają ofiary przodkom i bogom, często w postaci jedzenia i pieniędzy. Ofiary te mają zapewnić dobry nowy rok i mogą nawet wiązać się z odrobiną przekupstwa.

W niektórych domach usta na obrazach Boga Kuchni (灶君) są przed nowym rokiem pocierane miodem. W ten sposób ma on tylko słodkie rzeczy do przekazania cesarzowi Jade (玉皇) – głównemu bóstwu – o zachowaniu rodziny.

Domy i miasta otrzymują również ładne zarośla i są ozdobione czerwonymi lampionami oraz pomyślnymi aranżacjami i dekoracjami kwiatowymi, które mają odstraszyć Nian i wprowadzić w dobrobyt i szczęście na nowy rok.

Dzieci i niezamężni dorośli będą cieszyć się natychmiastową fortuną w postaci czerwonych paczek wypełnionych pieniędzmi. Te czerwone paczki (紅包, hóngbāo) są przekazywane przez rodziców, starszyznę i pracodawców w celu zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu w nowym roku. Nominały różnią się w zależności od relacji z odbiorcą. Praktyka ta została nawet zmodernizowana na miarę XXI wieku, a WeChat oferuje możliwość zakupu i dystrybucji pakietów elektronicznych.

Dlaczego tak wiele osób bierze udział w Chińskim (Księżycowym) Nowym Roku?

W Chinach świętowanie księżycowego Nowego Roku trwa 15 dni, z których każdy ma specyficzny zestaw tradycji. Jedną z takich praktyk jest powrót do domu przed pierwszym dniem księżycowego Nowego Roku. Tak wielu bywalców wraca do rodzinnych miejscowości na święto, że zostało ono nazwane „największą na świecie coroczną migracją ludności”.

Presja na chińskie systemy transportowe stale rośnie od lat 80-tych, kiedy to duża część wiejskiej młodzieży przeniosła się do większych miast w poszukiwaniu możliwości zatrudnienia. Ponieważ powrót do domu i nawiązanie kontaktu z rodziną na nowy rok jest tak bardzo ważne w czasie wakacji, dworce kolejowe, lotniska i autostrady są w tym sezonie zablokowane.

Nie różni się to zbytnio od podróży na Zachód podejmowanych w okresie świąt Bożego Narodzenia, ale sama liczba osób, które świętują to święto, często wzbudza sensację.

Co jest tak niezwykłego w jedzeniu szykowanym na Chiński Nowy Rok?

Jak wszyscy wiedzą, powrót do domu, aby odwiedzić rodzinę, często wiąże się z niemalże zjedzeniem siebie w śpiączce żywieniowej, a nowy rok nie jest wyjątkiem. Choć tradycyjne potrawy różnią się w zależności od regionu – Chiny mogą się poszczycić ośmioma kuchniami regionalnymi – wiele potraw spożywanych w Księżycowym Nowym Roku znajduje swoje miejsce przy stole z powodów symbolicznych.

Potrawy z rybami to obowiązkowy element noworocznego stołu, ponieważ nazwa ryby (魚, yú) jest homofonem słowa obfitość lub nadmiar (余, yú). Jedzenie ryb ma na celu zapewnienie, że ich obfitość przeniesie się na nowy rok.

Czyż to nie wygląda smakowicie!

Inne potrawy, takie jak jiaozi (pierogi), są serwowane w północnych Chinach ze względu na swój wygląd. W zależności od sposobu przygotowania, jiaozi mogą wyglądać jak srebrne wlewki lub sztabki złota, a jedzenie ich ma zapewnić bogactwo na nowy rok. Podobnie spożywa się suszone przegrzebki, ponieważ wyglądają one jak chińskie monety.

Jakie zwierzęta są w chińskim zodiaku?

Każdy księżycowy Nowy Rok jest zgodny z jednym ze zwierząt chińskiego zodiaku. Kolejność cyklu – podyktowana wynikami mitologicznej rasy ustalonej przez cesarza Jade – to: szczur, wół, tygrys, królik, smok, wąż, koń, owca, małpa, kogut, pies i świnia. Ludzie urodzeni w każdym z tych lat mają wspólne cechy związane z ich zwierzęciem zodiakalnym. Na przykład, rok 2019 oznacza koniec 12-letniego cyklu księżycowego z obchodami Roku Świni. Ponieważ od osób urodzonych w latach świni oczekuje się, że będą miały łatwe do opanowania temperamenty i nieskomplikowane życie, lata świni często prowadzą do baby boom.

Wiele krajów wschodniej i południowo-wschodniej Azji również obserwuje znaczenie tych zwierząt, co sprawia, że nazwa „chiński zodiak” jest nieco błędnym określeniem. Podczas gdy niektóre z tych krajów podzielają chińskie tradycje, Księżycowy Nowy Rok obchodzony poza granicami Chin jest zdecydowanie inny.

Każde ze zwierząt niesie za sobą pewne cechy

Które inne kraje obchodzą Księżycowy Nowy Rok?

Święto obchodzone jest w całym regionie Azji i Pacyfiku, a społeczności diaspory na całym świecie sprawiają, że w większości dużych miast na świecie odbywają się uroczystości księżycowego Nowego Roku; parada chińskiego Nowego Roku w Londynie szczyci się największym świętem poza Azją.

Chociaż różnorodne obchody Księżycowego Nowego Roku są często wrzucane do jednego worka pod chińską moniką noworoczną, wiele z tych krajów ma swoją własną nazwę i święto. W Korei Księżycowy Nowy Rok obchodzony jest jako Seollal, Tết obchodzony jest w Wietnamie – gdzie w miejsce królika obchodzi się rok kota – a w Mongolii święto to nazywa się Tsagaan Sar. W Japonii święto to nie jest już obchodzone w połączeniu z cyklem księżycowym, ale 1 stycznia – w wyniku westernizacji w czasach imperium Meiji.

Bez względu na to, jak i gdzie jest obchodzone, Księżycowy Nowy Rok jest czasem ponownego połączenia z rodziną, dzielenia się prezentami, jedzenia (i picia) zbyt wiele i cieszenia się możliwościami, które przyniesie nowy rok.

Podziel się!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Zostaw komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *