Prezenty – skąd się wziął ten zwyczaj

Prezenty, upominki, fanty. Nazywamy je różnie, lecz zawsze służyły temu samemu – sprawieniu komuś (szczególnie bliskiej nam osobie) radości. Oczywiście radość przejawia się na różne sposoby, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by prezent był także praktyczny!

W naszym serwisie postaramy się omówić wszystkie okazje na jakie można wręczyć ukochanej osobie odpowiedni podarek, lecz… skąd w ogóle wziął się zwyczaj wręczania sobie prezentów… szczególnie w Święta Bożego Narodzenia?

Historia prezentów na Boże Narodzenie

Jednym z głównych powodów, dla których mamy w zwyczaju dawać i otrzymywać prezenty na Boże Narodzenie, jest przypominanie o prezentach przekazywanych Jezusowi przez Mędrców: kadzidło, złoto i mirrę:

  • Złoto: jest związane z królami, a chrześcijanie wierzą, że Jezus jest Królem Królów,
  • Kadzidło: jest czasem używane do oddawania czci w kościołach i symbolizuje ideę, że ludzie będą oddawać cześć Jezusowi,
  • Mira: jest perfumą, którą nakłada się na martwe ciała, aby nadać im ładny zapach; chrześcijanie wierzą, że pokazała ona, że Jezus będzie cierpiał i umrze.

Samo Boże Narodzenie skupia się na największym prezencie, który Bóg dał światu około 2000 lat temu – Jezusie! Jeden z najbardziej znanych wersetów Biblii, Jan 3,16, mówi: „Tak bardzo Bóg umiłował świat, że dał swego jedynego Syna, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne”.

Na całym świecie, rodziny i przyjaciele dają sobie nawzajem prezenty. Większość dzieci na całym świecie wierzy w przynoszenie prezentów na Boże Narodzenie. Często jest to św. Mikołaj, Święty Mikołaj lub Ojciec Narodzenie, ale w niektórych częściach Niemiec wierzą, że jest to rodzaj ludzki, w Hiszpanii wierzą, że jest to Mędrzec, a w niektórych częściach Włoch wierzą, że jest to starsza pani o imieniu Befana.

Magiczny czas Świąt

Ale jak to jest z tymi prezentami na Święta?

Same prezenty są w czasie świąt ukrywane i wręczane na różne sposoby. W większości Europy prezenty zostawia się w skarpetach lub butach wystawionych przez dzieci. We Włoszech, Wielkiej Brytanii i USA prezenty zostawia się w pończochach, które często zawiesza się przy kominku. W wielu krajach prezenty dla przyjaciół i rodziny można zostawić również pod choinką. W Wielkiej Brytanii niejednokrotnie otwiera się je w Boże Narodzenie rano, z całą rodziną razem.

W czasie Świąt Bożego Narodzenia pamiętajmy o najuboższych!

Zwyczaj wieszania pończoch pochodzi z opowieści o świętym Mikołaju!

Prezenty są otwierane w różne dni na całym świecie. Najstarsze prezenty są otwierane 5 grudnia w wigilię świętego Mikołaja, kiedy to dzieci w Holandii dziesięciolatków otrzymują swoje prezenty. W Dniu Świętego Mikołaja (6 grudnia) dzieci w Belgii, Niemczech, Czechach i niektórych innych krajach europejskich otwierają niektóre swoje prezenty. Wcześnie prawda?! Z drugiej strony, w Polsce, nie próżnujemy i wręczamy sobie niespodzianki na „małe Święta”, czyli „Mikołajki”!

Dzieci w Wielkiej Brytanii, USA i wielu innych krajach, takich jak Japonia, otwierają swoje prezenty w dniu Bożego Narodzenia 25 grudnia. Najwcześniej na świecie, prezenty są otwierane 6 stycznia (miesiąc po najwcześniejszym otwieraniu na świecie[!]). Święto to znane jest jako Objawienie Trzech Króli i jest obchodzone głównie w krajach katolickich, takich jak Hiszpania i Meksyk.

Jednym z popularnych sposobów rozdawania prezentów w grupach takich jak kluby, klasy szkolne i miejsca pracy jest posiadanie „Sekretnego Mikołaja”. W tym miejscu wyciąga się z kapelusza (lub innego pojemnika) imię i nazwisko innej osoby z grupy. Następnie kupujesz prezent dla tej osoby. Kiedy prezenty są rozdawane (często na przyjęciu bożonarodzeniowym) każda osoba otrzymuje swój prezent, ale nie ma pojęcia, która osoba w grupie go dla niej kupiła!